Geolodzy zaliczają Bieszczady do Karpat, czyli pasma górskiego ciągnącego się od południowo-wschodniej Polski, przez Ukrainę i Rumunię, po północne regiony Serbii.
Specyficzne warunki przyrodnicze oparte na imponującej bioróżnorodności i niezwykłej urodzie karajobrazów bieszczadzkich sprawiają, że Bieszczady są obecnie jednym z najwspanialszych regionów Polski do uprawiania różnorodnych form turystyki. Szczególne doceniane są przez turystów pieszych przemierzających zarówno bieszczadzkie połoniny, będące najbardziej charakterystycznym ekosystemem, nigdzie indziej nie spotykanym jak też trasy wiodące poprzez puszczę bukową, pozostającą zrównoważonym środowiskiem pe
łnym cennych gatunków roślin i zwierząt.
Pasma górskie Bieszczadów charakteryzuą sie stosunkowo niskimi wzniesieniami (najwyższy szczyt na terytorium Polski stanowi Tarnica
– 1346 m n.p.m), co dla popularnej turystyki pieszej jest zaletą związanią z bezpieczeństwem wędrowania uwarunkowanym oczywiście sostosowaniem możliwości fizycznych, ubrania i wyposażenia jakim dysponują turyści do warunków pogodowych. 
Popularne szlaki na terenie bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz inne górskie trasy to jedna z wielu propozycji dla turystów. Bieszczadzkie doliny, z których wiele pozostaje wolnych od zabudowy poza naturalnymi krajobrazami, dają cenną dla wielu możliwość obcowaniz z przyrodzą w samotności, podpatrywania żubrów, jeleni, saren a czasem nawet występujących w Bieszczadach drapieżników. W dolinie Kołonic, wysiedlonej i do dzisaj nie zagospodarowanej wiosce, leżacej w sąsiedztwie schroniska w Jabłonkach znajdziemy wszystkie te atrakcje, łącznie z funkcjonyjącym wypałem węgla drzewnego, obsługiwanym przez prawdziwych bieszczadzkich "zakapiorów" chętnie opowiadających o swojej pracy i nie tylko.
Niekomercyjna popularność tej części  Bieszczadów  sprawiaj, że w okolice Jabłonek wyjeżdżają osoby szukające ciszy i kontaktu z dziką, nieprzetransformowaną ręką człowieka, przyrodą. Schronisko w Jabłonkach jest też cenione wśród organizatorów zbiorowej turystyki młodzieżowej. Miejsce jest odludne, spokojne - zapewnia łatwiejsze utrzynamie porządku wśród podopiecznych. W związku z tym, że Bieszczady nie są tak skomercjalizowanym regionem turystycznym jak np. Tatry , ceny za noclegi, wyżywienie oraz inne usługi towarzyszące obsłudze ruchu turystycznego są niskie.  Noclegi w Bieszczadach oferują nie tylko schroniska górskie, pensjonaty i hotele ale też znacznie tańsze Szkolne Schroniska Młodzieżowe,  których poziom wyposażenia zupełnie wystarcza zarówno uczestnikom Wycieczek szkolnych, zimowisk, kolonii jak też indywidualnym turystom.

000009 000011 000016a
000021 000032 000034
000040 000044 000048
000072 IMG_0139 IMG_5269
IMG_5414 IMG_6252a IMG_7947
kibicka
Cerkiewki