Każda osoba wybierająca się w Bieszczady powinna z reguły juz przed wyjazdem znaleźć sobie odpowiedni nocleg. Przez większą część roku można wprawdzie znaleźć tanie noclegi bez rezerwacji, zdarzają się jednak okresy kiedy znalezienie taniego noclegu jest problematyczne. Należą do nich "długie weekendy" czy Sylwester. Baza noclegowa w Bieszczadach jest zróżnicowana, odpowiednie warunki mogą dla siebie znaleźć zarówno osoby oczekujące wyższego standardu jaki i te, które skupiają się bardziej na poznawaniu tch pięknych gór a co do noclegów wymagają jedynie przysłowiowego dachu nad głową w  przyjaznej atmosferze. Niewygórowane wymagania wiążą się ze sporymi oszczędnościami, noclegi w schroniskach bieszczadzkich są nawet dziesięciokrotnie tańsze niż w hotelach.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Jabłonkach cieszy sie powodzeniem klientów dzięki korzystnej proporcji cen do oferowanych  warunków zakwaterowania.  

Stosunkowo słabo rozbudowana infrastruktura Bieszczadów może być postrzegana jako istotna wada, fakt ten jednak sprzyja obecnemu w zbiorowej świadomości wizerunkowi Bieszczadów jako dzikich gór z przestrzenią nie zatłoczoną przez popularna turystykę. Atrakcyjne dla turystów tereny usytuowane są na stosunkowo niewielkiej przestrzeni  jednak idealny dobór bazy noclegowej, może może przynieść spore oszczędności związane z kosztami transportu.  Noclegi  w Bieszczadach powinny być wybierane w rejonach, które mamy zamiar zwiedzać. Najpopularniejsze są noclegi w okolicach Wetliny, Ustrzyk Górnych, Cisnej, Jeziora Solińskiego,  oraz Komańczy.
Schronisko w Jabłonkach ma doskonałą, niemal centralną  lokalizacje w stosunku do wszystkich wymienionych rejonów. 

Generalnie rzecz biorąc tanie noclegi w Bieszczadach zazwyczaj nie odznaczają się szczególnymi luksusami, w zamian za niskie ceny,  jednak pokoje w Bieszczadach zawsze są czyste i schludne
– oferują wypoczynek na odpowiednim poziomie. Oczywiście w schroniskach młodzieżowych standardem są wykafelkowane łazienki z gorącą wodą oraz pokoje przeznaczone zarówno dla rodzin, jak i dużych grup zorganizowanych, które zazwyczaj stanowią uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz studenci z całej Polski. Najkorzystniejsze warunki w schronisku w Jabłonkach  znajdują zimowiska, obozy wędrowne, krajoznawcze, zelone szkoły i wycieczki szkolne.
warunki
ruch turystyczny
POKOJE